Ağız Kokusu ?
KÖTÜ AGIZ KOKUSU (HALITOSIS)

 Kötü agiz kokusu, çogu zaman mahcubiyete, sosyo-psikolojik problemlere sebep olur; hatta evlilikleri bile olumsuz etkileyebilir. 

SEBEPLERI:

Agiz boslugunda yasayan bakterilerin artiklari olan sülfürlü bilesikler kötü kokuya yol açar. Ölü veya ölmek üzere olan bakteriler sülfür bilesikleri açiga çikarir.Bakteri tabakalari ve yiyecek artiklari dilin arka tarafinda birikir. Dilin yüzeyi oldukça pürüzlü bir yapidadir ve bakterilerin yasamasina elverisli bir özellige sahiptir. Büyük miktarda sülfür bilesikleri de bu alanlarda birikir.Eger dis yüzeyi temizlenmezse kisa sürede bakterilerin yasamasina elverisli bir hal alir.Ileri derecede diseti rahatsizligina sahip olanlarda kisinin kendi basina temizleyebilmesi pek mümkün olmayan, ulasilamayan alanlar vardir. derin diseti cepleri gibi böyle alanlar da kötü kokuya sebep olur.Sansliyiz ki agiz boslugundan kaynaklanan kötü kokularin tedavisi kisa sürede sonuç vermektedir ve problem halledilebilmektedir.

TEDAVI YÖNTEMLERI (Agiz boslugu kaynaklilarda)

Dis problemleriyle diger patolojik nedenlerin tedavisini yapin.Tam bir agiz muayenesi yaptirin. Koku testleri uygulanabilir ki bu testlerle uçucu sülfür gazlari ve halitosis hastaliginin boyutlari tespit edilir. Ileri diseti hastaliklari ve/veya dis çürükleri tedavi edilmelidir. Agiz kokusunu önlemek için, agiz enfeksiyonlari yok edilmeli gömük, sorunlu disler çekilmelidir. Iyi bir agiz hijyenine özen gösterilmeli. Dislerin tüm yüzleri ve dil sirti temiz tutulmalidir. agiz enfeksiyonlari tedavi edildikten sonra gargaralar ve dis macunlari da yardimci olabilir. Agiz kuruluguna engel olmak için gün boyu su için. Tükürük salgisini hareketlendirin: bakteri olusumunu önlemek için agzin oksijenlenmesine yardimci olur. Sekersiz sakiz çignemek bunun en kolay yoludur. Bu arada mentollü pastillere dikkat! Kokuyu giderir gibi görünse de kuruluga neden olur. Su içerigi bol olan sebze (domates, kereviz, pirasa) ve meyveler (elma muhtesem bir ilaçtir) tüketin. Yiyeceklerinizin üzerine maydanoz dograyin. Eczanelerde satilan maydanoz yagi bazli kapsüller alin.  Sarimsak, sogan ve baharattan kaçinin (ya da, sarimsak ve sogani pisirerek yemeyi tercih edin). Çogunlukla kötü sindirildiklerinden süt ürünleri de bu probleme neden olabilir. Dilinizin üzerinde biriken bakterileri temizlemek için bir dil raspasi kullanin veya firçalama sirasinda dilinizi temizleyin. Kahve taneleri çigneyin, portakal veya limon kabugu emin. Alkol ve sigarayi birakin.

Kötü agiz kokusundan sikayet edenler bu konunun üzerine gitmelidir. çünkü basit bir müdahale ile bu probleminizden tamamen kurtulmaniz mümkün olabilir. Eger agiz ve dislerinize yapilan müdahaleden sonra hala agiz kokusundan sikayetçi iseniz diger sebepleri de arastirmak gerekecektir:AGIZ KOKUSUNUN DIGER SEBEPLERI:

Özellikle sinüs ve akciger kaynakli enfeksiyonlarSeker hastaligi (Diyabet) (aseton kokusu)Böbrek yetmezligi (balik kokusu gibi)Karaciger yetmezligiMetabolizma bozukluklari (teshisi zor olabilir, zaman zaman ortaya çikan kötü bir balik kokusu)Açlik, diyet, agiz kurumasi, oruçlu olmak (Sivi gida eksikliklerinde vücuttaki yag ve protein çözünmeye baslar, bu metabolizmanin yan ürünleri kötü agiz kokusu olarak yansir)
Elit Diş Kliniği Kahramanmaraş           Copyright © 2019